Menu

800 400 500

Moje MND

Jaký vývoj cen energií lze předpokládat?

 

Dobrou zprávou je, že v posledních týdnech došlo k poklesu velkoobchodních cen plynu a elektřiny. Díky příznivému vývoji jsme tak u základních ceníků mohli přistoupit ke snížení ceny od 1. 4. 2023. I přesto, že jsou naše nové ceníkové ceny vyšší než platný vládní strop, věříme, že tuto úpravu ceníků oceníte jako důkaz, že vývoj tržních cen pečlivě hlídáme a průběžně zohledňujeme tak, abyste u nás dlouhodobě odebírali za co nejvýhodnějších podmínek.

Pevně také doufáme, že situace na energetickém trhu se začíná stabilizovat. Stále je však velmi obtížné tento trend z dlouhodobého pohledu potvrdit. Pokud bude pozitivní tržní vývoj pokračovat, můžeme vás ujistit, že i v naší nabídce další snížení cen s určitým časovým odstupem zohledníme.

Kvůli bezpečnosti a spolehlivosti dodávek totiž, stejně jako jiní zodpovědní dodavatelé, zajišťujeme energie pro naše zákazníky s předstihem. Proto se současný pokles cen na burzách na ceně zákazníků pro rok 2023 zatím výrazně projevit nemohl, ale s jistotou ovlivní ceny pro dodávku energií příštího období, zejména od roku 2024.  

I tak je zcela jisté, že se ceny energií ustálí na vyšších úrovních, než na jaké jsme byli v minulosti zvyklí. Energie nadále zůstanou mnohem větší položkou rodinného rozpočtu.

 

Graf dlouhodobého vývoje velkoobchodních cen

Zodpovědní dodavatelé zajišťují energie pro své zákazníky s předstihem, tzv. postupným nákupem. Graf ukazuje, jak se pohybovala velkoobchodní cena 1 MWh zemního plynu a elektřiny pro uvedený kalendářní rok pořízená v předchozím roce. Graf tak ukazuje vývoj ceny pro rok 2024 na základě vývoje velkoobchodní ceny od začátku roku 2023 a předpokládaných budoucích vlivů.

Pro lepší přehlednost uvádíme cenu 1 MWh přímo v českých korunách. Původní ceny v euro jsme přepočetli oficiálním kurzem ČNB. Pro přepočet průměrné velkoobchodní ceny za rok 2016-2020 jsme použili průměrný devizový kurz za rok 2020, ceny pro rok 2022, 2023 a 2024 jsme přepočetli průměrným devizovým kurzem pro rok 2022.

 

 

Co stálo za růstem energií v uplynulém roce?

Za růstem cen energií zejména v posledním roce stály ekologické a geopolitické události. Cena plynu byla dokonce z důvodu válečného konfliktu na Ukrajině a omezení dodávek plynu z Ruska na svých historických maximech. Do ceny elektřiny se pak promítala kromě vysoké ceny plynu, z kterého se elektřina vyrábí, také cena emisních povolenek a omezená výroba z jiných zdrojů (např. ve francouzských a německých jaderných elektrárnách).

Díky těmto faktorům vzrostly roční velkoobchodní ceny plynu i elektřiny v uplynulém roce několikanásobně. Toto zdražení pak museli dodavatelé energií reflektovat do cen konečným zákazníkům, a to dokonce opakovaně.

 

 

 

Pomohl vám tento článek?

Napište nám prosím, pokud vám nějaká informace v článku chybí. Na základě vašeho podnětu můžeme pomoci dalším zákazníkům.

Svoje konkrétní dotazy k našim produktům a službám však prosím pište na mnd@mnd.cz nebo volejte 800 400 500. Vašemu požadavku se tak můžeme věnovat dříve.

Děkujeme za vaši odpověďNenašli jste odpověď?

Pokud jste nenašli odpověď na svůj dotaz, neváhejte nás kontaktovat.
Volejte zdarma 800 400 500 nebo pište na adresu mnd@mnd.cz.