Menu

800 400 500

Moje MND

Jaký vývoj cen energií lze předpokládat?

Situaci na energetickém trhu pečlivě sledujeme. Vývoj cen energií lze předvídat jen velmi obtížně, je ale velmi pravděpodobné, že zůstanou po delší čas na vyšších úrovních, než na jaké jsme byli ještě v polovině loňského roku zvyklí. Energie se postupně stávají mnohem větší položkou rodinného rozpočtu a je důležité jim věnovat patřičnou pozornost.

Za růstem cen energií stojí ekologické a geopolitické události poslední doby. Cena plynu je v současné době z důvodu válečného konfliktu na Ukrajině a omezení dodávek plynu z Ruska na svých historických maximech. Do ceny elektřiny se promítá kromě vysoké ceny plynu, z kterého se elektřina vyrábí, také cena emisních povolenek a omezená výroba z jiných zdrojů (např. ve francouzských a německých jaderných elektrárnách).

Díky těmto faktorům vzrostly roční velkoobchodní ceny plynu i elektřiny od začátku roku několikanásobně. Takovéto zdražení už bohužel museli dodavatelé energií reflektovat do cen konečným zákazníkům, a to dokonce opakovaně.

Naším hlavním cílem je nyní co nejvíce zmírnit dopad vysokých cen na naše zákazníky, a to především díky postupnému zajišťování energií. Pevně věříme, že v dlouhodobějším horizontu se situace na trhu uklidní.

 

Graf dlouhodobého vývoje velkoobchodních cen

Zodpovědní dodavatelé zajišťují plyn pro své zákazníky s předstihem, tzv. postupným nákupem. Graf ukazuje, jak se pohybovala velkoobchodní cena 1 MWh zemního plynu a elektřiny pro uvedený kalendářní rok pořízená v předchozím roce. Konec grafu tak ukazuje dosavadní vývoj velkoobchodní ceny pro rok 2023 od začátku letošního roku k září.

Pro lepší přehlednost uvádíme cenu 1 MWh přímo v českých korunách. Původní ceny v euro jsme přepočetli oficiálním kurzem ČNB. Pro přepočet průměrné velkoobchodní ceny za rok 2016-2020 jsme použili průměrný devizový kurz za rok 2020, ceny pro rok 2022 a 2023 jsme přepočetli průměrným devizovým kurzem za druhé čtvrtletí roku 2022.

 

 

Pomohl vám tento článek?

Napište nám prosím, pokud vám nějaká informace v článku chybí. Na základě vašeho podnětu můžeme pomoci dalším zákazníkům.

Svoje konkrétní dotazy k našim produktům a službám však prosím pište na mnd@mnd.cz nebo volejte 800 400 500. Vašemu požadavku se tak můžeme věnovat dříve.

Děkujeme za vaši odpověďNenašli jste odpověď?

Pokud jste nenašli odpověď na svůj dotaz, neváhejte nás kontaktovat.
Volejte zdarma 800 400 500 nebo pište na adresu mnd@mnd.cz.