Menu

800 400 500

Moje MND

Tipy, jak ušetřit

Připravili jsme pro vás užitečné tipy, díky kterým můžete udělat něco pro naši planetu a současně tím snížit svůj účet za energie.

 

1) Neplatíte za energie zbytečně moc?

Energie doma využíváme každý den, a přesto se mnoho z nás neorientuje v jejich cenách a má problém se vyznat v nejrůznějších nabídkách. Někdo nabízí lepší cenu, ale za rok zákazníky přesouvá na jiný, mnohem dražší tarif. Někde se můžete setkat s cenou odvozenou od tržní ceny, ale je snadné se v takové ceně vyznat?

V MND proto raději energie nabízíme jednoduše, dlouhodobě výhodně a se smlouvou na dobu neurčitou. Ceny hlídáme za vás, abyste se mohli věnovat příjemnějším věcem, než jsou energie.

 

2) Nezapomínejte na pravidelnou péči o topný systém

Pravidelně odvzdušňujte topení. Vzduch v topném systému může zvýšit spotřebu až o čtvrtinu. Vzduchové ventily najdete na koncích radiátorů. Jsou to buď malá kolečka na ruční otočení, nebo systém šroubu, který uvolníte pomocí šroubováku.

Teplovodní rozvody vedoucí domem izolujte, aby cestou nedocházelo k tepelným ztrátám. Jednou za rok si nechte celou topnou soustavu překontrolovat odborníkem. Odhalí případné úniky tepla a zajistí nápravu.

 

3) Zvolte správné žárovky

V místnostech, kde často a dlouho svítíte, používejte úsporné žárovky. Oproti těm obyčejným mají 5x menší spotřebu a 15x delší životnost.

Ne všude se ale hodí žárovky úsporné. Nemají rády časté rozsvěcování a zhasínání, a proto se nedoporučují na chodby, do kou­pelen nebo jako osvětlení u vchodu. Naopak velmi dobrou službu odvedou v obývacím pokoji, v kuchyni nebo v lampičce v ložnici.

Zde jsme pro vás připravili přehled různých typů žárovek, porovnání jejich ceny a výkonu a roční spotřeby elektrické energie.

Ekvivalent 60W žárovky

Typ žárovky 

Příkon (W) 

Životnost (hodin) 

Pořizovací cena 

Spotřeba za rok

žárovka klasická 

60

1 000

15 Kč

300 Kč

halogenová žárovka 

46

2 000

40 Kč

230 Kč

kompaktní zářivka 

14

10 000

65 Kč

70 Kč

LED žárovka 

10

15 000

360 Kč

50 Kč

 


4) Při pořízení nového spotřebiče myslete na jeho spotřebu

Při nákupu nového spotřebiče si pozorně pře­čtěte údaje uvedené na energetickém štítku. Ten je ze zákona povinný a jsou na něm uvedené důležité údaje o roční spotřebě elektřiny (např. televizorů, ledniček), o spotřebě elektřiny a vody (praček, myček), o hlučnos­ti a účinnosti sušení nebo odstřeďování.

Všechny aspekty konkrétního výrobku jsou sečteny a odborníky vyhodnoceny. Výsledná kategorie je na výrobku označena stupnicí od A až po G. Nejvíce úsporné jsou výrobky označené kategorií A až A++ (ty jsou špičkou ve své třídě). Stále ještě dobře jsou na tom výrobky ze skupiny B. Slabší už je to s vý­robky s označením C a D. Výrobky nižších tříd se dnes již prakticky nevyrábí.

Pomohl vám tento článek?

Napište nám prosím, pokud vám nějaká informace v článku chybí. Na základě vašeho podnětu můžeme pomoci dalším zákazníkům.

Svoje konkrétní dotazy k našim produktům a službám však prosím pište na mnd@mnd.cz nebo volejte 800 400 500. Vašemu požadavku se tak můžeme věnovat dříve.

Děkujeme za vaši odpověďNenašli jste odpověď?

Pokud jste nenašli odpověď na svůj dotaz, neváhejte nás kontaktovat.
Volejte zdarma 800 400 500 nebo pište na adresu mnd@mnd.cz.