MND.cz
Hlavní stránka>Novinky>Spotřebu elektřiny zvyšují spotřebiče v pohotovostním režimu i námraza v lednici či mrazáku. Doporučení od MND zní: nezapomínejte na zbytečné žrouty energie

Spotřebu elektřiny zvyšují spotřebiče v pohotovostním režimu i námraza v lednici či mrazáku. Doporučení od MND zní: nezapomínejte na zbytečné žrouty energie

27. ZÁŘÍ 2022

Rostoucí ceny energií nutí většinu českých domácností uvažovat o tom, kde a jak ušetřit.

 Z průzkumu, který pro MND zpracovala agentura STEM/MARK, vyplývá, že prakticky všichni respondenti zavedli v domácnosti nějaké opatření směřující k úsporám. Často ale nevědí, že některé jejich spotřebiče odebírají více energie, než je nutné. Ve druhé části tipů na úsporu energií spočítáme, kolik stojí provoz ledem obrostlého mrazáku a některých spotřebičů v pohotovostním režimu.

Spotřebiče v pohotovostním režimu stále odebírají energii. Některé mohou spotřebovat elektřinu za více než 1500 korun ročně.

Při odchodu od televize či od počítače na delší dobu už většina z nás přístroj vypíná, aby zbytečně nespotřebovával energii. Za vypnutý spotřebič přece neplatím, ne? Není to úplně pravda. Každým zařízením, které je napájeno elektřinou ze zásuvky, prochází proud, i když ho nepoužíváte. Zůstává v takzvaném pohotovostním režimu, v němž stále odebírá elektřinu, například na rozsvícení diod, přihlašování k internetu nebo jen na prostou přípravu k okamžitému odběru energie. Množství elektřiny, které jím protéká, je malé. Při celoročním zapojení to ale může znamenat nezanedbatelnou spotřebu navíc. U jednotlivých typů spotřebičů se odběr významně liší. Třeba nabíječka na telefon má ve stand-by modu spotřebu 0,5 W/hod. Ještě větší odběr mají zařízení připojená k internetu, u modemu to obnáší 18 W/hod. S distribuční sazbou D02d s cenou 10 Kč/kWh je možné spotřebu nabíječky v zásuvce za rok vyčíslit na 44 Kč, modemu na 1 577 Kč. I po zastropování cen půjde o částku převyšující tisíc korun ročně.

Nejlepší cestu k maximální úspoře energie představuje metoda nulových nákladů, tedy vytahovat kabely spotřebičů ze zásuvek. Takto šetřit finance na energiích cestou vypínání přístrojů plánuje dle průzkumu společnosti STEM/MARK až 20 % Čechů.1 Pohodlnější cestou je pořízení vypínacích zásuvek. S menší investicí, jež se však z dlouhodobého hlediska vyplatí, potom nemusíte po každém použití myslet na vytahování kabelů ze zástrček. Vypínací zásuvky lze pořídit již od několika desítek korun do několika set korun. Ty levnější obsahují většinou jen spínač, který musíte manuálně vypínat a zapínat, sofistikovanější a dražší zásuvky mohou být dálkově ovládané a lze je zapnout či vypnout odkudkoliv. Jde na nich přímo nastavit i dobu odběru energie, tudíž na jejich vypínání už vůbec nemusíte myslet, udělají to za vás. Kromě důsledného vypínání spotřebičů se vyplatí investovat také do moderních chytrých spotřebičů. Stará elektronika bude mít jednoznačně větší odběr elektřiny než nové přístroje, přímo nastavené na nejnižší možné toky proudu.

 

Pravidelná údržba lednice a mrazáku ušetří i 1 700 korun za rok

Vyšší spotřebu elektřiny způsobuje další nešvar. Máme na mysli námrazu. Už několik milimetrů ledu může zvýšit spotřebu elektřiny až o 30 %, při centimetrové vrstvě spotřeba dosahuje už skoro dvojnásobku. K minimalizaci tvorby námrazy přitom často stačí správné nastavení teploty v mrazáku a v ledničce. Nepřemrazujte tedy zbytečně, u lednice stačí chlazení na teplotu 5 °C a v mrazáku -18 °C. Nepodceňujte ani údržbu svého spotřebiče, stačí ho jednou či dvakrát ročně odmrazit. V případě mrazničky s průměrnou spotřebou tímto způsobem ročně ušetříte více než 1700 Kč, což může u menších domácností pokrýt téměř celou měsíční zálohu na elektřinu.

Uveďme modelový příklad: na mrazničce, která má spotřebu 228 kW/h, se hodnota s jedním centimetrem námrazy navýší na 399 kW/h. Finanční úspora mezi ročním provozem mrazáku s centimetrovou námrazou a bez námrazy tedy v distribuční sazbě D02d s cenou 10 Kč/kWh znamená snížení z 3 990 korun na 2 280 korun, tedy o 1 710 korun. Po zastropování cen může být úspora o něco nižší, ale i kdybychom počítali s navrženou cenou 6 Kč/kWh, která však nezahrnuje cenu za distribuci, pečlivé odmrazování ušetří více než 1 000 Kč ročně. Námraza navíc velmi negativně ovlivňuje i životnost mrazáku, správnou péčí prodloužíte svému spotřebiči život a nebudete muset častěji investovat peníze do pořízení jeho náhrady.

Námraza v lednici vyjde draho

Pokud na odmrazování nechcete myslet a raději volíte cestu dlouhodobější investice, existují i chytré lednice s mrazničkou, které disponují funkcí self defrost. Mrazák a lednice se dokážou samy bez zásahu člověka odmrazit, a vykazují tedy nižší spotřebu energie. Díky správně zvolenému modu podle obsahu lednice a mrazáku také umějí snížit svou spotřebu v eko režimech, dokonce také prodloužit trvanlivost potravin. 

 

1 Statistické údaje pocházejí z průzkumu zadaného společností MND Energie a.s. a realizovaného agenturou STEM/MARK v ČR v dubnu 2022 na vzorku 2007 respondentů, rozhodujících o volbě energetických zdrojů v domácnosti. 

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

+420

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

+420


Member of KKCG Group | Copyright © 2024, MND Energie a.s.

KKCG