MND.cz
Hlavní stránka>Novinky>Jak ušetřit s úspornými žárovkami a na klimatizaci

Jak ušetřit s úspornými žárovkami a na klimatizaci

16. ZÁŘÍ 2022

Rostoucí ceny energií jsou téma, které rezonuje napříč celou společností. To potvrzuje také nedávný průzkum, který pro MND zpracovala agentura STEM/MARK.


Z něj vyplývá, že růst cen energií za posledních šest měsíců zasáhl většinu rodinných rozpočtů. České domácnosti tak začaly již nyní šetřit, a to nejen na energiích, ale především v restauracích a při nákupu potravin. U energií je přitom pořád řada opatření, která dle výzkumu domácnosti ještě ne zcela využívají nebo dokonce neznají. V tomto úvodním článku ze série doporučení, jak ušetřit na energiích, se podíváme na výpočet úspory, kterou lze dosáhnout využitím LED žárovek, a na energetickou náročnost klimatizace.

Používáním LED žárovek můžete z průměrné roční částky ušetřit více než 5 000 Kč

Až 31 % domácností chce podle výzkumu spol. STEM/MARK šetřit na svícení.1 Zatím zhruba polovina domácností přešla kvůli úspoře energie a peněz na svícení LED žárovkami a přes 90 % respondentů průzkumu, kteří používají úsporné svícení, by tento způsob pro snížení energetické závislosti doporučili. Není divu, úspora LED žárovek dosahuje až 85 % oproti klasickým. Je to dáno především tím, že LED žárovky mají vysokou efektivitu přeměny elektrické energie na světlo, kdy přeměňují až 90 % spotřebované energie na světlo. U klasických žárovek je to přitom pouze 8 %.   

LED žárovky sice vyžadují vyšší investice na pořízení, částka se však vrátí v podobě úspory již za několik měsíců. Další výhodou LED žárovek oproti klasickým je jejich životnost, která je až patnáctinásobná.

Pro lepší představu úspor na svícení uvádíme modelový příklad bytu 3kk s průměrnou roční spotřebou 657 kWh za svícení 3 hodin denně v distribuční sazbě D02d. V bytě je zapojeno 10 klasických žárovek o 60 wattech v porovnání s 10 LED žárovkami o 7 wattech (stejný ekvivalent svítivosti). Taková domácnost za svícení klasickými žárovkami utratí ročně přibližně 6 570 Kč (pro zjednodušení byla k výpočtu použita cena 10 Kč/kWh vč. DPH a všech poplatků), s LED žárovkami to je pouze 767 Kč ročně. Za první rok používání LED žárovek tedy dosáhneme celkové úspory při svícení až 5 803 Kč.

Správné větrání a omezení používání klimatizace ušetří více než 4 000 Kč za dva měsíce

Dle výše zmíněného průzkumu plánuje také více než 40 % domácností v zimě šetřit snížením teploty vytápění. Začít spořit je však možné už teď například správným používáním klimatizace. Chod klimatizace vychází v distribuční sazbě D02d na 15 Kč za hodinu. Při používání klimatizace 5 hodin denně po dobu dvou měsíců pak vyjde provoz na 4 650 Kč. Pro snížení těchto nákladů přitom stačí dodržovat několik pravidel.

Základem je efektivní větrání – ideálně ráno a v noci, kdy je vzduch ještě chladnější. Jakmile překročí venkovní teplota tu pokojovou, zavřete okna a nevětrejte. Klimatizací udržujte vnitřní teplotu místnosti maximálně o 6-8 stupňů nižší, než je venkovní. Nejenže dosáhnete nižší spotřeby, ale vyhnete se tak i teplotním šokům pro váš organismus a případnému nachlazení.

Nezapomeňte mít správné nastavení chlazení, nejefektivnější a finančně nejméně náročné je pouštět klimatizaci na vysoké otáčky, aby se vzduch v místnosti ochlazoval co nejrychleji. Snížením počtu otáček příliš neušetříte, klimatizace bude pracovat neekonomicky a bude se vytvářet příliš kondenzátu ze vzduchu.

1 Statistické údaje pocházejí z průzkumu zadaného společností MND Energie a.s. a realizovaného agenturou STEM/MARK v ČR v dubnu 2022 na vzorku 2007 respondentů, rozhodujících o volbě energetických zdrojů v domácnosti.


Články s podobnou tématikou

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

+420

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

+420


Member of KKCG Group | Copyright © 2024, MND Energie a.s.

KKCG