MND.cz
Hlavní stránka>Novinky>Snížením teploty vytápění i ohřevu vody o jeden stupeň v bojleru můžete ušetřit tisíce korun ročně

Snížením teploty vytápění i ohřevu vody o jeden stupeň v bojleru můžete ušetřit tisíce korun ročně

8. LISTOPADU 2022

V tomto tipu na úsporu vyčíslíme, kolik ušetříte snížením vytápění a správným nastavením bojleru. Poradíme, jaká je vhodná teplota v jednotlivých místnostech.


Snížením teploty o 1 oC můžete ušetřit v domácnosti 6 procent energie

Nejvíce energie spotřebují domácnosti na topení, téměř 70 % z celkové spotřeby. Snížením teploty vytápění o 1 oC lze ušetřit 6 % energie. Domácnost s roční spotřebou 12 MWh (v distribuční zóně GasNet) zaplatí s ceníkem Plyn z první ruky – Ceník se stropem celkem 43 203 Kč. Při snížení teploty o 1 oC může domácnost snížit svou spotřebu o 0,72 MWh, tedy na roční spotřebu 11,28 MWh. Při této spotřebě zaplatí stejná domácnost ročně 40 828 Kč a může tak uspořit až 2 379 Kč za rok.

I malé snížení teploty tak znamená velké plus. V obývacím pokoji, kuchyni a v ložnici by měla stačit teplota vytápění 20 oC. Pouze v koupelně je doporučovaná teplota vyšší, a to až 24 oC. V chodbách a šatnách můžete topit jen velmi málo, místnosti se většinou vyhřejí od ostatních pokojů. Doporučovaná teplota pro šatny a chodby je 15 oC.

Optimální teplota v místnostech

Oproti jiným zemím je u nás zvykem přetápět tak, abychom i v zimě mohli chodit doma „v krátkém rukávu“. Díky přehodnocení vlastního tepelného komfortu můžete letos na podzim a v zimě ušetřit nemalé peníze.

Nastavením správné teploty ročně můžete ušetřit až 6 700 korun ročně

Regulovali jste někdy teplotu, na kterou váš bojler vyhřívá vodu? Teď přišel ten správný čas, kdy začít. Mnoho českých domácností své bojlery zbytečně přehřívá s cílem mít vždy k dispozici dostatek teplé vody. Doporučená teplota je s ohledem na nebezpečí množení bakterie legionelly 50 a více stupňů Celsia, maximálně však 65 oC.

Díky snížení teploty v bojleru také snížíte jeho celkovou spotřebu k ohřevu vody. V tabulce níže je zobrazeno, o kolik se může snížit spotřeba elektrického bojleru při změně teploty o 10 oC v různých objemech bojlerů.

Jak nastavit správně bojler a ušetřit?

Pozn.: U orientační spotřeby vody se počítá se vstupním ohřevem vody z 10 oC na požadovanou teplotu.

Průměrně člověk spotřebuje denně zhruba 60 litrů teplé vody. U čtyřčlenné rodiny je to až 240 litrů teplé vody za den. K ohřevu 240 l vody na 55 oC spotřebuje denně elektrický bojler okolo 12,8 kWh. Při této spotřebě vydá čtyřčlenná rodina na ohřev teplé vody ročně až 30 050 Kč s DPH (v distribuci ČEZ).

V případě ohřevu vody na 65 oC se spotřeba bojleru zvýší na 15,66 kWh. Při této spotřebě vyjde čtyřčlennou rodinu roční ohřev vody až na 36 765,41 Kč s DPH. (v distribuci ČEZ).

Při snížení teploty na ohřev vody o 10 oC může čtyřčlenná rodina dosáhnout roční úspory až 6 714 Kč s DPH.

V našem příkladu může domácnost díky regulaci teplot v místnostech a bojleru tedy při stávajících cenách plynu (3 025 Kč za MWh) a elektřiny (6 050 Kč za MWh) ušetřit až 9 093 Kč za rok.


Články s podobnou tématikou

 

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

+420

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

+420


Member of KKCG Group | Copyright © 2024, MND Energie a.s.

KKCG