MND.cz
Hlavní stránka>Novinky>Zásobníky plynu MND jsou na nejnižší teploty za posledních pět let připravené

Zásobníky plynu MND jsou na nejnižší teploty za posledních pět let připravené

27. ÚNORA 2018

Teploty v ČR tento týden klesají na pětileté minimum, a s tím roste i spotřeba plynu.


Zajištění dodávek plynu

Zajištění dodávek právě v takových mrazech pomáhají vybalancovat podzemní zásobníky plynu. Jedna z mála společností, které tyto zásobníky v ČR provozuje je i MND (Moravské naftové doly), která plyn nejen uskladňuje, ale také ho na Moravě spolu s ropou těží. Dobrou zprávou je, že zásobníky MND hlásí, že jsou na očekávaný výkyv teplot připraveny.

Předpověď počasí

Fronta studeného vzduchu tento týden v Evropě vrcholí, teploty se v polovině týdne propadnou až o 10 stupňů pod obvyklé hodnoty. Až do druhé poloviny týdne se budou pohybovat od minus patnácti do minus deseti stupňů Celsia. Teploty klesnou na nejnižší hodnoty za posledních pět let, v tradičně nejstudenějších místech může teplota klesat až na mínus třicet.

„S tím, jak přichází do Čech fronta studeného vzduchu, je samozřejmě aktuální otázka, jak na tom jsou naše zásoby plynu,“ uvádí Karel Luner, předseda představenstva MND Gas storage a.s.

„Naši zákazníci se kvůli současnému extrémnímu výkyvu teplot od normálu nedostatku plynu obávat nemusí. Se sezónními výkyvy počítáme a naše zásobníky jsou připraveny kolísání spotřeby plynu vyrovnávat a chránit tak bezpečnost jeho dodávek v souladu s bezpečnostním standardem dodávek. Zásobníky máme pro toto období naplněny více než dostatečně,“ dodává Luner.

Více o MND zásobnících plynu

Podzemní zásobníky MND včetně technologie jsou ve výborném stavu a jsou plně připraveny plyn na český trh dodávat. Celková skladovací kapacita zásobníků MND činí až 280 milionů m3, což představuje roční spotřebu plynu cca 260.000 domácností s průměrnou spotřebou 10 MWh. Denní odběrový výkon zásobníků MND dosahuje díky špičkové technologii s plně automatizovaným systémem řízení provozu 12 milionů m3 zemního plynu. Zásobníky jsou vysoce flexibilní se snadnou reverzibilitou vtláčení / odběru plynu, a mají proto velký potenciál pro použití v souvislosti s nečekanými nebo extrémními změnami teplot.


 


Member of KKCG Group | Copyright © 2024, MND Energie a.s.

KKCG