Menu

800 400 500

Moje MND

Tipy na úsporu energií v domácnosti


Kde všude lze nalézt možnou úsporu spotřeby energií v domácnosti?

Rostoucí ceny energií a zvyšující se zálohy nás nutí zamýšlet se nad jejich spotřebou. Doba levných energií je pryč a možná právě nastal čas změnit naše silně zakořeněné návyky a začít se chovat více zodpovědně, nejen k domácímu rozpočtu.

Nejvíce mohou uspořit domácnosti, které plynem či elektřinou topí, potažmo alespoň ohřívají vodu. Tyto domácnosti také mají nejvyšší účty za energie a pravděpodobně také největší motivaci a šanci uspořit. Náročnější už to bude s úsporou v domácnostech, které plyn či elektřinu využívají na vaření, elektřinou pouze svítí a provozují běžné elektrické spotřebiče. Ale i zde se rozhodně najde způsob, jak s energiemi šetřit.

 

Jak efektivně topit?

Z průzkumů víme, že Češi jsou zvyklí své domácnosti přetápět. Pravděpodobně i vy tedy doma topíte na více stupňů, než je potřeba, a máte tak vyšší spotřebu. Vytápět interiér stojí hodně, a přitom to ani není vhodné pro vaše zdraví. Ze začátku asi bude potřeba se tepleji oblékat, ale uvidíte, že časem si organismus na nižší teploty přivykne. A např. v ložnici nebo v kuchyni není vůbec velká potřeba topit. I snížení o 1 °C může znamenat až o 6% nižší spotřebu. A když jedete na dovolenou, je nejlepší stáhnout teplotu v celé domácnosti, doporučuje se tak na cca 15-16°C.

Doporučené teploty v jednotlivých místnostech:

  • Obývací pokoj: 20-22 °C
  • Ložnice: 16-18 °C
  • Dětský pokoj: 20-22 °C
  • Koupelna: 22-24 °C
  • Kuchyně: 17-19 °C
  • Chodba a předsíň: 15-17 °C

Zdroj: Vyhláška 194/2007 Sb.

Pravidelně odvzdušňujte topení. Vzduch v topném systému může spotřebu zvýšit až o čtvrtinu. Vzduchové ventily najdete na koncích radiátorů. Jsou to buď malá kolečka na ruční otočení, nebo šroub, který uvolníte šroubovákem. Teplovodní rozvody vedoucí domem izolujte, aby cestou nedocházelo k tepelným ztrátám. Jednou za rok si nechte celou topnou soustavu překontrolovat odborníkem. Odhalí případné úniky tepla a zajistí nápravu.

 

Jak nejlépe hospodařit s teplou vodou?

Pokud doma máte a využíváte na ohřev vody plynový kotel, ověřte si, kdy proběhl jeho poslední servis. V domácnostech se na to často zapomíná a vy tak zbytečně utrácíte až třetinu nákladů s ohřevem vody spojených. Dále zkontrolujte, zda nepřehříváte bojler. Voda v bojleru bude krásně teplá i při 50 °C. Jednou týdně je však potřeba provádět pravidelný hygienický ohřev kvůli bakterii legionelle. A dávejte si raději teplou sprchu než vanu, budete mít menší spotřebu teplé vody a své náklady opět výrazně snížíte, neboť ohřev vody je energeticky náročný. Jedna napuštěná vana spotřebuje vody na celá tři sprchování. Pořiďte si úsporné sprchové hlavice a při čištění zubů vypínejte vodu. Na baterii umyvadla můžete nainstalovat také provzdušňovač vody. 

 

Jak na úsporu energií v kuchyni?

Pokud v domácnosti nevyužíváte plyn ani elektřinu na topení či ohřev vody, máte největší spotřebu energií právě v kuchyni. Při nákupu nových spotřebičů je lepší sáhnout po třídě C (dříve třída A+++). Dbejte na optimální rozmístění spotřebičů. Může být pohodlné mít ledničku po ruce u sporáku, ale zbytečně tím zvyšujete své výdaje za energie. Lednička, která je v blízkosti sporáku či jiného zdroje tepla, má s každým vyšším stupněm okolní teploty o 4% vyšší spotřebu. A nezapomínejte ani na to, že lednička potřebuje správnou cirkulaci vzduchu. Optimální teplota v chladničce je 5 °C, v mrazničce -18 °C. Také chlazení o jeden stupeň méně se efektivně podepíše na úspoře energií bez újmy na trvanlivosti potravin. Kromě optimálně zvolené teploty je důležitá i správná údržba. Nezapomínejte proto na pravidelné odmrazování, jelikož vrstva ledu jen zbytečně zvyšuje vaši spotřebu.

Při ohřívání vody, například na čaj, je mnohem úspornější využívat rychlovarnou konvici než ohřev na elektrickém sporáku. U konvice s 1,5l objemem ušetříte až 2/3 elektřiny tím, že budete vařit jen aktuálně nutné množství vody. Při vaření na sporáku využívejte pro každou plotýnku vhodné nádobí – tedy menší hrnec umisťujte na menší hořák a velký hrnec na větší hořák. Používejte hrnce s rovným dnem a používejte poklice, voda se ohřeje rychleji a nespotřebujete tolik energie. Při ohřívání jídla je lepší použít co nejmenší hrnec, a spíše ohřev na sporáku než v mikrovlnné troubě. Při pečení vypínejte troubu o chvíli dříve a nechte pečivo nebo buchtu dopéct zbytkovým teplem.

 

Jak na další úsporu energií?

  • Šetrné praní a sušení prádla

Zkontrolujte, zda při praní zadáváte správnou teplotu. Šetříte tak nejen energii, ale i oblečení. Dnešní prací prostředky jsou dokonce na nižší teploty přizpůsobeny. Nezapomínejte ani na pravidelnou údržbu pračky a alespoň jednou za půl roku důkladně vyčistěte filtr, i to vám pomůže snížit útratu za elektřinu.

Dalším velkým spotřebičem elektřiny je sušička. Čtyřčlennou rodinu může používání sušičky vyjít až na 2 000 Kč ročně. Máte-li doma sušičku, pravděpodobně ji budete využívat i do budoucna. Ale zvažte, zda je vždy vhodné ji zapínat a jestli by některé prádlo neuschlo i na sušáku.

  • Správná volba žárovek

V místnostech, kde často a dlouho svítíte, používejte úsporné žárovky. Oproti těm obyčejným mají pětkrát menší spotřebu a patnáctkrát delší životnost.

Ne všude se ale hodí žárovky úsporné. Nemají rády časté rozsvěcování a zhasínání, a proto se nedoporučují na chodby, do kou­pelen nebo jako osvětlení ke vchodu. Naopak velmi dobrou službu odvedou v obývacím pokoji, v kuchyni nebo v lampičce v ložnici.

Zde jsme pro vás připravili přehled různých typů žárovek, porovnání jejich ceny a výkonu a roční spotřeby elektrické energie.

 

Spotřeba u jednotlivých typů žárovek

 Ekvivalent   60W  žárovky

Typ žárovky 

Příkon (W) 

Životnost  (hodin) 

Pořizovací cena 

Spotřeba za rok

     klasická žárovka 

60

1 000

15 Kč

300 Kč

     halogenová žárovka 

46

2 000

40 Kč

230 Kč

     kompaktní zářivka 

14

10 000

65 Kč

70 Kč

      LED žárovka 

10

15 000

360 Kč

50 Kč

  • Stand-by režim

Pozornost věnujte i spotřebě u spotřebičů ve stand-by režimu. Minimálně pokud jedete na delší dobu pryč, je lepší spotřebiče a elektroniku vypojit. Ušetříte tím energii a snížíte i riziko požáru.

  • Pořízení nového spotřebiče

Je třeba si dávat pozor také na starší a málo používané produkty, často mohou zbytečně prodražovat vyúčtování. Obecně platí, že čím starší lednice, tím více energie spotřebuje. Pokud máte lednici starší než deset let, neváhejte s nákupem nové. Také moderní pračky spotřebují na jeden prací cyklus mnohem méně energie, než podobné spotřebiče před deseti a více lety.

Při nákupu nového spotřebiče doporučujeme věnovat pozornost energetickému štítku. Jsou na něm uvedené důležité údaje o roční spotřebě elektřiny a vody, o hlučnosti a účinnosti sušení nebo odstřeďování. Energetické štítky jsou standardizované v celé Evropské unii a u nás jsou ze zákona povinné. Součástí štítku je také QR kód, jehož prostřednictvím je možné rychle nahlédnout do evropské databáze EPREL, která umožňuje snazší porovnání výrobků. Bližší informace o novém energetickém štítkování naleznete na www.label2020.cz.

Od března 2021 jsou spotřebiče postupně označovány novými štítky se stupnicí od A až po G. Z trhu tedy mizí označení s jedním až třemi „+“, obvykle přidávanými ke třídě A. Nejúspornější produkty dříve označované třídou A+++, tak nyní odpovídají přibližně třídě B či C na novém štítku. V současné době není ještě na trhu mnoho výrobků v nejvyšší třídě A. (Pozn.: u některých skupin výrobků, jako jsou například bubnové sušičky, trouby, kotle a klimatizace, se dosavadní štítek nemění a k přechodu na nový štítek dojde až v následujících letech.). 

 

Energetický štítek pro pračky


Články s podobnou tématikou:

Pomohl vám tento článek?

Napište nám prosím, pokud vám nějaká informace v článku chybí. Na základě vašeho podnětu můžeme pomoci dalším zákazníkům.

Svoje konkrétní dotazy k našim produktům a službám však prosím pište na mnd@mnd.cz nebo volejte 800 400 500. Vašemu požadavku se tak můžeme věnovat dříve.

Děkujeme za vaši odpověď



Nenašli jste odpověď?

Pokud jste nenašli odpověď na svůj dotaz, neváhejte nás kontaktovat.
Volejte zdarma 800 400 500 nebo pište na adresu mnd@mnd.cz.