MND.cz
Hlavní stránka>Novinky>Poznejte s námi největší žrouty energie v domácnosti

Poznejte s námi největší žrouty energie v domácnosti

12. LEDNA 2023

Téměř 70 % energie spotřebují domácnosti topením. Zbylou energii spotřebují běžnými domácími spotřebiči, které mají na celkovou útratu za energie významný vliv.

Nejprve si na příkladu ukážeme, jak spočítat energetickou náročnost spotřebičů. Každý je opatřen energetickým štítkem, který uvádí údaje o spotřebě elektrické energie a úspornosti daného zařízení.

Například sledování LED televize s úhlopříčkou 190,5 cm spotřebuje v HDR režimu 190 kWh za 1 000 hodin provozu, tj. 0,19 kWh za 1 hodinu používání. Při aktuální ceně elektrické energie 10 Kč/kWh v distribuční sazbě D02d nás 1 hodina provozu televize vyjde na 1,90 Kč. Při používání 6 hodin denně nás pak její sledování ročně vyjde až na 4 161 Kč.

Chladnička s mrazničkou spotřebuje 1 kWh za dva dny, sušičce na prádlo stačí 1 cyklus

Do našeho srovnání jsme vybrali spotřebiče, které patří mezi nejprodávanější, a k nim přiřadili dobu provozu či počet používání, které se rovnají spotřebě 1 kWh.

Spotřeba domácích spotřebičů

Ve většině kuchyní patří mezi energeticky nejnáročnější chladnička s mrazničkou třídy E, která za 2 dny provozu spotřebuje 1 kWh, což za rok vyjde až na 1 825 Kč. O tom, jak můžete snížit její spotřebu, jsme psali ve 2. tipu na úspory energií.

Kolik spotřebuje chladnička třídy E?

Mezi další velké žrouty elektrické energie patří myčka na nádobí třídy E, která spotřebuje 1 kWh za 1 cyklus mytí. Snížení spotřeby u myčky můžete docílit tím, že ji nebudete zapínat poloprázdnou a budete volit především úsporné mycí programy.

V koupelně patří mezi energeticky náročné spotřebiče sušička na prádlo třídy D, která spotřebuje 1 kWh za pouhý jeden cyklus sušení. Při stejné ceně a distribuční sazbě jako v předešlém příkladu tak vyjde cyklus sušení na 10 Kč. U čtyřčlenné rodiny, která vypere v průměru 312 praček prádla ročně (6 praček týdně), tak stejný počet sušení vyjde na 3 120 Kč za rok. Dalším náročným spotřebičem je pračka třídy B, která spotřebuje zhruba 1 kWh za 3 cykly praní. Její spotřebu můžete ovlivnit například výměnou za novou, úspornější (třídy A). Kolik můžete výměnou ušetřit, se dočtete v našem 4. tipu na úsporu energií.

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

+420

 

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

+420


Member of KKCG Group | Copyright © 2024, MND Energie a.s.

KKCG