MND.cz
Hlavní stránka>Novinky>Poznejte s námi největší žrouty energie v domácnosti

Poznejte s námi největší žrouty energie v domácnosti

12. LEDNA 2023

Téměř 70 % energie spotřebují domácnosti na topení. Zbylou energii spotřebují běžnými domácími spotřebiči, které tak mají na celkovou útratu za energie významný vliv. Mezi ty energeticky nejnáročnější patří chladnička s mrazničkou či myčka. Jejich správným používáním můžete ušetřit až tisíce korun ročně. Namístě je třeba zvážit i případné pořízení energeticky úsporných modelů.

Nejprve si na příkladu ukážeme, jak spočítat energetickou náročnost spotřebičů. Každý je opatřen energetickým štítkem, který uvádí údaje o spotřebě elektrické energie a úspornosti daného zařízení.

Například sledování LED televize s úhlopříčkou 190,5 cm spotřebuje v HDR režimu 190 kWh za 1 000 hodin provozu, tj. 0,19 kWh za 1 hodinu používání. Při aktuální ceně elektrické energie 10 Kč/kWh v distribuční sazbě D02d nás 1 hodina provozu televize vyjde na 1,90 Kč. Při používání 6 hodin denně nás pak její sledování ročně vyjde až na 4 161 Kč.

Chladnička s mrazničkou spotřebuje 1 kWh za dva dny, sušičce na prádlo stačí 1 cyklus

Do našeho srovnání jsme vybrali spotřebiče, které patří mezi nejprodávanější, a k nim přiřadili dobu provozu či počet používání, které se rovnají spotřebě 1 kWh.

Ve většině kuchyní patří mezi energeticky nejnáročnější chladnička s mrazničkou třídy E, která za 2 dny provozu spotřebuje 1 kWh, což za rok vyjde až na 1 825 Kč. O tom, jak můžete snížit její spotřebu, jsme psali ve 2. tipu na úspory energií.

Mezi další velké žrouty elektrické energie patří myčka na nádobí třídy E, která spotřebuje 1 kWh za 1 cyklus mytí. Snížení spotřeby u myčky můžete docílit tím, že ji nebudete zapínat poloprázdnou a budete volit především úsporné mycí programy.

V koupelně patří mezi energeticky náročné spotřebiče sušička na prádlo třídy D, která spotřebuje 1 kWh za pouhý jeden cyklus sušení. Při stejné ceně a distribuční sazbě jako v předešlém příkladu tak vyjde cyklus sušení na 10 Kč. U čtyřčlenné rodiny, která vypere v průměru 312 praček prádla ročně (6 praček týdně), tak stejný počet sušení vyjde na 3 120 Kč za rok. Dalším náročným spotřebičem je pračka třídy B, která spotřebuje zhruba 1 kWh za 3 cykly praní. Její spotřebu můžete ovlivnit například výměnou za novou, úspornější (třídy A). Kolik můžete výměnou ušetřit, se dočtete v našem 4. tipu na úsporu energií.

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

+420

 

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

+420


Member of KKCG Group | Copyright © 2023, MND Energie a.s.

KKCG