Menu

800 400 500

Moje MND

Nejčastější dotazy - změna dodavatele energií


V jaké fázi se nachází můj přechod k MND?

Pokud máte se stávajícím dodavatelem energií smlouvu na dobu neurčitou, převod zařizujeme ihned. V případě, že máte smlouvu na dobu určitou, řešíme převod v dostatečném předstihu před koncem fixace. V obou případech platí, že vás budeme o procesu převodu dodávek plynu nebo elektřiny včas informovat pomocí SMS.

 

Jak dobře posoudit nabídku dodavetelů energií a na co si dát pozor?

Ať už se teprve chystáte ke změně dodavatele plynu či elektřiny, nebo jste dodavatele energií již měnili, chtěli bychom vám ukázat několik obchodních praktik, na které si dát při posuzování nabídek pozor. Zároveň vám můžeme s jistotou slíbit, že pokud se rozhodnete pro MND, s ničím takovým se u nás nesetkáte.

 

Dodatky ke smlouvě


Nedávno se v médiích objevil případ, kdy se známý dodavatel energií snažil své zákazníky prostřednictvím dodatku ke smlouvě přesvědčit k přechodu na smlouvu na dobu určitou. Součástí tohoto dodatku byly sankce za předčasné vypovězení smlouvy. Toto je samo o sobě poměrně běžná praxe a nelze jí nic vytýkat. Dodatek však nejen nešlo na stránkách dodavatele vůbec najít a zákazník ho obdržel až při uzavírání smlouvy, ale navíc obsahoval matoucí informace o možnostech vypovězení smlouvy. Informace byly psány tak malým písmem, že porušovaly zásadu poctivosti spotřebitelské smlouvy.

U nás dbáme na to, aby veškeré smlouvy o dodávkách energií, jejich dodatky a ceníky byly naprosto transparentní. Přístup k zákazníkovi se neliší podle toho, jestli je nový, nebo stávající, snažíme se být féroví pořád.


Bonusy


Další bohužel rozšířenou praktikou spojenou s dodatky je lákání k jejich podpisu pomocí bonusů a slev, kdy firma komunikuje jednorázovou finanční výhodu. Kolik však bude po podpisu zákazník platit či jakou bude mít sankci za vypovězení smlouvy, se dozví jen velmi složitě nebo až po nátlaku na danou firmu.U nás se s podobnými fígly nesetkáte, v naší nabídce vždy uvádíme, kolik za odebraný plyn nebo elektřinu zaplatíte. Pokud aktuálně máme lepší nabídku, nabídneme ji všem zákazníkům bez rozdílu.

 

Souběh smluv různých dodavatelů


Mnoho lidí se v poslední době dostalo do situace, kdy platili zálohy dvěma dodavatelům energií najednou. Říká se tomu souběh smluv. V praxi by k takové situaci nemělo dojít, ale kvůli ne zrovna seriózním praktikám obchodníků s energiemi se to bohužel někdy stává. Zákazník si buď nepohlídá řádné vypovězení smlouvy u stávajícího dodavatele, nebo i při jejím řádném vypovězení ve smluvně stanovené lhůtě to jeho dodavatel v rámci konkurenčního boje ignoruje.

MND má seznam takovýchto dodavatelů, a pokud jste u některého z nich, ani od něj se nemusíte bát odejít. Jejich praktiky totiž známe a na jejich fígle vás upozorníme. Výše uvedená situace vám tedy u nás nehrozí.


NE podomnímu prodeji


MND podomní prodej nevyužívá. Nezřídka se však dostáváme do situace, kdy nám naši zákazníci s překvapením volají s informací, že se s „naším“ podomním prodejcem setkali. Jedná se bohužel o parazitování na našem dobrém jméně a zneužívání naší nabídky. V případě, že byste se s takovým podomním prodejcem setkali, neváhejte nás prosím kontaktovat na bezplatné zákaznické lince 800 400 500.


Proč podomní prodej nevyužíváme?

Podomní prodej je často založen na překrucování informací a nátlakových praktikách. Nejčastější fígl podomních prodejců spočívá ve vydávání se za někoho jiného. Někdy dokonce i ve slibu, že zákazník zůstane u stávajícího „poskytovatele“ služeb. V tomto termínu je ovšem skryt háček, kdy prodejce záměrně mate zákazníka záměnou distributora a obchodníka. Praktiky podomních prodejců jdou dokonce tak daleko, že jsou hlášeny případy, kdy pod záminkou kontroly plynoměru/elektroměru byla zákazníkem nevědomky podepsána nová smlouva na dodávku plynu/elektřiny. 

 

Proč je výhodné zvolit smlouvu bez závazků?

Mnoho zákazníků, kteří se rozhodují pro změnu dodavatele plynu nebo elektřiny, se ptá, zda u smlouvy na dodávky zvolit dobu určitou, či neurčitou, tedy zda se smluvně uvázat na delší období, nebo si ponechat svobodu kdykoliv odejít. V MND jsme přesvědčeni, že smlouva bez závazků, která neobsahuje peněžité sankce, je pro zákazníka vždy výhodnější.

Při porovnávání ceny MND s konkurencí doporučujeme vždy zkontrolovat, jestli vás daná smlouva neuváže na dlouhé období, zda je jednoduše vypověditelná a zda s výpovědí nesouvisí i další poplatky či sankce.

Doporučujeme také dát si pozor na různé dodatky ke smlouvě, které vás pod příslibem krátkodobého finančního bonusu či slevy smluvně uvážou na dobu určitou. Pokud jste u současného dodavatele vázáni smlouvou na dobu určitou, pohlídejte si také, aby nedošlo k jejímu automatickému prodloužení. Většinou máte právo ve stanovené lhůtě před vypršením smlouvy oznámit její zrušení, ale datum vypršení je často počítáno již od podpisu smlouvy, nikoliv od momentu zahájení dodávky. Zároveň si dejte pozor na nabídky, které vás smluvně uvážou na delší období, ale cenu vám nezafixují, a tudíž vám s ní mohou v průběhu trvání smlouvy hýbat.

 

Chci přejít k MND i s dalším odběrným místem. Mám smlouvu na dobu určitou a nevím, kdy mi končí fixace.

Datum konce platnosti smlouvy najdete ve smlouvě nebo na posledním dodatku k ní. Pokud dokumenty nedohledáte, rádi vám v rámci procesu přechodu k MND pomůžeme.


Články s podobnou tématikou:

Pomohl vám tento článek?

Napište nám prosím, pokud vám nějaká informace v článku chybí. Na základě vašeho podnětu můžeme pomoci dalším zákazníkům.

Svoje konkrétní dotazy k našim produktům a službám však prosím pište na mnd@mnd.cz nebo volejte 800 400 500. Vašemu požadavku se tak můžeme věnovat dříve.

Děkujeme za vaši odpověďNenašli jste odpověď?

Pokud jste nenašli odpověď na svůj dotaz, neváhejte nás kontaktovat.
Volejte zdarma 800 400 500 nebo pište na adresu mnd@mnd.cz.