Menu

800 400 500

Moje MND

Změny distribuční sazby a jističe


Bude se mi se změnou dodavatele elektřiny měnit i distribuční sazba?

Pokud při změně dodavatele elektřiny výslovně nepožádáte provozovatele distribuční soustavy (distributora) o změnu technických parametrů připojení k elektrizační soustavě, není pro změnu sazby důvod a nadále vám bude platit vaše stávající distribuční sazba.

 

Jaké jsou podmínky pro přiznání distribuční sazby? Kde je zjistím?

Podmínky pro přiznání jednotlivých distribučních sazeb stanovuje cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. V zásadě platí, že každému odběrateli z kategorie domácností může být přiznána jednotarifní sazba pro standardní spotřebu (D01d nebo D02d) nebo dvoutarifní sazba D61d pro víkendový režim. Identicky pak může být pro podnikatelský maloodběr přiznána jednotarifní sazba pro standardní spotřebu (C01d, C02d nebo C03d).

Kromě výše uvedených sazeb má dále odběratel, který se rozhodne pro využití elektřiny k vytápění domácnosti nebo ohřevu teplé užitkové vody, možnost využít některé z dvoutarifních sazeb, a to za předpokladu, že splní určité doplňující podmínky, mezi něž patří:

 

  • řádná instalace daného typu topného spotřebiče,

  • zajištění blokování tohoto spotřebiče v době platnosti vysokého tarifu (s výjimkou sazeb C25d a D25d, určených pro akumulační ohřev teplé užitkové vody),

  • dodržení určitého minimálního podílu příkonu topných spotřebičů (topení, bojleru atd.) na celkovém instalovaném příkonu v odběrném místě,

  • prokázání, že tepelný výkon instalovaných spotřebičů odpovídá tepelným ztrátám objektu (konkrétní údaje o minimálním podílu příkonu jednotlivých spotřebičů na celkovém instalovaném příkonu jsou stanoveny ve výše uvedeném cenovém rozhodnutí),

  • u sazeb určených pro tepelná čerpadla v podnikatelském maloodběru zajištění samostatně měřeného přívodu (C55d a C56d).

 

Informace lze také získat od jednotlivých distribučních společností, které jsou odpovědné za přiznání konkrétní distribuční sazby na základě údajů o charakteru spotřebičů poskytnutých ze strany odběratele.

Chcete změnit distibuční sazbu nebo jistič? Rádi vám s tím pomůžeme, kontaktujte nás.


Mohlo by vás zajímat

Pomohl vám tento článek?

Napište nám prosím, pokud vám nějaká informace v článku chybí. Na základě vašeho podnětu můžeme pomoci dalším zákazníkům.

Svoje konkrétní dotazy k našim produktům a službám však prosím pište na mnd@mnd.cz nebo volejte 800 400 500. Vašemu požadavku se tak můžeme věnovat dříve.

Děkujeme za vaši odpověďNenašli jste odpověď?

Pokud jste nenašli odpověď na svůj dotaz, neváhejte nás kontaktovat.
Volejte zdarma 800 400 500 nebo pište na adresu mnd@mnd.cz.