Menu

800 400 500

Moje MND

Vládní opatření - cenový strop


Zastropování cen energií

Na začátku října 2022 Vláda ČR vydala nařízení o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci. Vláda tak stanovila maximální ceny plynu a elektřiny pro určité skupiny zákazníků (tzv. cenový strop).

Nařízení stanovuje maximální obchodní jednotkovou cenu plynu od 1. ledna 2023 na úrovni 3,025 Kč/kWh (3 025 Kč/MWh) + měsíční platbu v maximální výši 157,30 Kč/měsíc. U elektřiny je maximální obchodní jednotková cena od 1. ledna 2023 stanovena na úrovni 6,05 Kč/kWh (6 050 Kč/MWh) + měsíční platba v max. výši 157,30 Kč/měsíc. Jedná se o obchodní část ceny, ke které se navíc připočítávají ceny regulované, tj. státem stanovené ceny za distribuci a další poplatky. Uvedené částky jsou včetně DPH.

Zákazníky MND, kterých se zastropování cen energií dotýká, jsme již informovali a v souvislosti s tím také aktualizovali jejich zálohové platby.

 

Jak si dnes naše ceny stojí vs. avizované cenové stropy?

U základního ceníku elektřiny platného od 1. dubna 2023 je obchodní cena mírně nad navrhovaný strop, naopak měsíční platba bude zákazníkům ponechána, protože je nižší než vládní stropace. Zákazníkům tak automaticky snížíme obchodní jednotkovou cenu na zastropovanou cenu o 1 077 Kč/MWh včetně DPH. 

Domácnost s běžným užitím elektřiny (bez ohřevu vody či vytápění elektřinou) a spotřebou 2 MWh na základním ceníku Proud tak dosáhne ročního snížení faktury ve výši 1 190 Kč. A zálohy této domácnosti budou o 99 Kč měsíčně nižší.

Jak funguje vládní strop elektřiny?

Obchodní jednotková cena základního ceníku Plyn z první ruky platného od 1. dubna 2023 je mírně nad navrhovaný strop a stejně tak i měsíční platba při typu spotřeby na topení. To se týká také měsíční platby u těch, kteří plynem topí.

Zákazníkům tak automaticky díky vládní stropaci snížíme obchodní jednotkovou cenu plynu o 423 Kč/MWh včetně DPH.

Domácnost s roční spotřebou 15 MWh plynu na topení při základním ceníku Plyn z první ruky s 6% prémií tak dosáhne ročního snížení faktury ve výši 6 473 Kč. A zálohy této domácnosti budou o 539 Kč měsíčně nižší.

Jak funguje vládní strop plynu?

 

Energeticky úsporný tarif

 

Pomoc domácnostem s vysokými cenami energií

Vláda na podzim 2022 vydala finální podobu příspěvků pro pomoc domácnostem s vysokými cenami energií, které jsou známy jako tzv. „úsporný tarif“. Ten se skládá z:

  • odpuštění regulované ceny na podporu výkupu elektřiny z podporovaných zdrojů a
  • paušálního příspěvku.

Obě části byly zákazníkům promítnuty od 1. října 2022 automaticky do jejich zálohových plánů, popř. jejich vyúčtování.

 

Odpuštění ceny na podporu výkupu elektřiny z podporovaných zdrojů

Od 1. 10. 2022 je všem zákazníkům (domácnostem i firmám) odpuštěna cena na podporu výkupu elektřiny z podporovaných zdrojů ve výši 599 Kč s DPH za MWh, která je součástí distribuční ceny za elektřinu. Toto odpuštění platí i pro celý rok 2023.

 

Paušální příspěvky od státu

Tyto příspěvky byly domácnostem vypláceny od října 2022 a jejich druhá část, plánovaná na rok 2023, byla nakonec zrušena a nahrazena vládním zastropováním cen pro celý rok 2023.

Příspěvek na elektřinu

 

Příspěvek na plyn

 

Pokud si chcete zjistit, jaké příspěvky vám byly zohledněny v rámci zálohových plateb, Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo jednoduchou kalkulačku, prostřednictvím které si to můžete jednoduše vypočítat.

Kalkulačku MPO naleznete zde.


 

Pomohl vám tento článek?

Napište nám prosím, pokud vám nějaká informace v článku chybí. Na základě vašeho podnětu můžeme pomoci dalším zákazníkům.

Svoje konkrétní dotazy k našim produktům a službám však prosím pište na mnd@mnd.cz nebo volejte 800 400 500. Vašemu požadavku se tak můžeme věnovat dříve.

Děkujeme za vaši odpověďNenašli jste odpověď?

Pokud jste nenašli odpověď na svůj dotaz, neváhejte nás kontaktovat.
Volejte zdarma 800 400 500 nebo pište na adresu mnd@mnd.cz.