MND.cz
Hlavní stránka>Novinky>Největší vrtná souprava bude na Moravě vrtat vrt na plyn v hloubce 3,7 km

Největší vrtná souprava bude na Moravě vrtat vrt na plyn v hloubce 3,7 km

20. ŘÍJNA 2015

Společnost MND - Moravské naftové doly tento měsíc v jihomoravských Násedlovicích uvedla do provozu svoji největší a nejmodernější vrtnou soupravu.

Zařízení Bentec 450, které umí vrtat do hloubky několika kilometrů, zde hledá nové ložisko zemního plynu, jenž MND poté nabízí českým domácnostem jako Plyn z první ruky, přímo od těžaře. Ve stoleté historii průzkumu a těžby na Moravě se jedná o významnou událost.

Vrtná věž Bentec 450 bude mít v Násedlovicích za úkol odvrtat plynový vrt do hloubky cca 3,7 km v odhadované době 2 až 3 měsíců. Do Vánoc by tedy vrtaři měli mít jasno o tom, zda bude vrt úspěšný. „O vrtu v Násedlovicích jsme věděli již několik let, ale teprve letos na podzim jsme se mohli pustit do práce. Projektovaná hloubka vrtu Násedlovice 2 je 3 756 m, ale v případě potřeby se může vrtat i hlouběji,“ říká Petr Kopečný, ředitel MND Drilling&Services. V případě, že bude vrt úspěšný, přispěje MND ke zvýšení plynové soběstačnosti ČR. Ročně vytěží skupina MND na Moravě kolem 100 milionů m3 plynu, což při průměrné spotřebě 10 MWh za rok pokryje spotřebu zhruba 100 000 českých domácností.

Skupina MND vlastní tři typy těžkých vrtných souprav Bentec, které se liší svou nosností, a právě Bentec  450 je největší z nich. Tato vrtná souprava je vybavena nejnovějšími technologiemi, které splňují nejpřísnější předpisy Evropské unie, emisní limity a nároky na bezpečnost práce. MND ji pořídila již v roce 2013, ale až letos s ní poprvé vrtá na území ČR. Předtím Bentec 450 využívala při vrtání v zahraničí, kde s ním byly odvrtány celkem tři vrty, všechny s hloubkou větší než 6 000 m. Prvním byl geotermální vrt Geretsried 1 v Bavorsku poblíž Mnichova, druhým horizontální vrt na břidličný plyn Gapowo 1H v Polsku a posledním průzkumný vrt Stripfing 1 pro společnost OMV Austria vrtaný v tomto roce u Vídně. Podobné vrtné soupravy je možné vidět i v rámci Evropy, ale není jich mnoho. V ČR je společnost MND jedinou, která vlastní vrtné soupravy tohoto typu.

Společnost MND Drilling&Services je největším vrtným kontraktorem v České republice. Vrtné služby poskytuje nejen v rámci skupiny MND, ale i externím partnerům na evropském trhu. Soupravy MND dosud vrtaly ve všech sousedních státech, ale také v Maďarsku, Rumunsku a Srbsku. Společnost poskytuje komplexní služby a servis při vrtání a vystrojování průzkumných a těžebních vrtů na ropu, zemní plyn, hydro a geotermálních vrtů a vrtů pro podzemní zásobníky plynu. 


Member of KKCG Group | Copyright © 2024, MND Energie a.s.

KKCG