Menu

800 400 500

Moje MND

Tipy, jak ušetřit na energiích


Připravili jsme pro vás užitečné tipy, díky kterým můžete udělat něco pro naši planetu a současně tím snížit svůj účet za energie.

1) Neplatíte za energie zbytečně moc?

Energie doma využíváme každý den, a přesto se mnoho z nás neorientuje v jejich cenách a má problém se vyznat v nejrůznějších nabídkách všech dodavatelů energií. Někdo nabízí lepší cenu za MWh, ale za rok zákazníky přesouvá na jiný, mnohem dražší tarif. Někde se můžete setkat s cenou odvozenou od tržní ceny, ale je snadné se v takové ceně vyznat?

V MND proto raději energie nabízíme jednoduše, dlouhodobě výhodně a se smlouvou na dobu neurčitou. Ceny hlídáme za vás, abyste se mohli věnovat příjemnějším věcem, než jsou energie.

2) Nezapomínejte na pravidelnou péči o topný systém

Pravidelně odvzdušňujte topení. Vzduch v topném systému může zvýšit spotřebu až o čtvrtinu. Vzduchové ventily najdete           na koncích radiátorů. Jsou to buď malá kolečka na ruční otočení, nebo systém šroubu, který uvolníte pomocí šroubováku.

Teplovodní rozvody vedoucí domem izolujte, aby cestou nedocházelo k tepelným ztrátám. Jednou za rok si nechte celou topnou soustavu překontrolovat odborníkem. Odhalí případné úniky tepla a zajistí nápravu.

3) Zvolte správné typy žárovek podle jejich umístění

V místnostech, kde často a dlouho svítíte, používejte úsporné žárovky. Oproti těm obyčejným mají 5x menší spotřebu a 15x delší životnost.

Ne všude se ale hodí žárovky úsporné. Nemají rády časté rozsvěcování a zhasínání, a proto se nedoporučují na chodby, do kou­pelen nebo jako osvětlení u vchodu. Naopak velmi dobrou službu odvedou v obývacím pokoji, v kuchyni nebo v lampičce v ložnici.

Zde jsme pro vás připravili přehled různých typů žárovek, porovnání jejich ceny a výkonu a roční spotřeby elektrické energie.

Ekvivalent 60W žárovky

Typ žárovky 

Příkon (W) 

Životnost (hodin) 

Pořizovací cena 

Spotřeba za rok

žárovka klasická 

60

1 000

15 Kč

300 Kč

halogenová žárovka 

46

2 000

40 Kč

230 Kč

kompaktní zářivka 

14

10 000

65 Kč

70 Kč

LED žárovka 

10

15 000

360 Kč

50 Kč


4) Při pořízení nového spotřebiče myslete na jeho spotřebu

Při nákupu nového spotřebiče si pozorně pře­čtěte údaje uvedené na energetickém štítku spotřebiče. Ten je ze zákona povinný a jsou na něm uvedené důležité údaje o roční spotřebě elektřiny (např. televizorů, ledniček), o spotřebě elektřiny a vody (praček, myček), o hlučnos­ti a účinnosti sušení nebo odstřeďování. 

Všechny aspekty konkrétního výrobku jsou sečteny a odborníky vyhodnoceny. Výsledná kategorie je na výrobku označena stupnicí od A až po G. Označení energetické náročnosti pomocí štítků se však po čtvrt století používání stalo nepřehledným a od března 2021 buly postupně nahrazovány štítky novými.

Nejprve buly novým štítkem označeny chladničky a mrazničky, pračky a kombinované pračky se sušičkami, myčky nádobí, televizory, monitory a elektronické displeje. Od 1. září 2021 se pak nové štítky objevily na světelných zdrojích. U ostatních skupin výrobků, jako jsou například bubnové sušičky, trouby, kotle a klimatizace se současně používaný štítek nemění a k přechodu na nový štítek dojde až v následujících letech. 

Nejviditelnější změnou bulo používání jednotné škály energetických tříd od A do G pro všechny typy modelů v daných skupinách výrobků. Zmizelo tedy označení s jedním až třemi „+“ obvykle přidávaný k třídě A. Nejúspornější produkty označované třídou A+++, tak odpovídají přibližně třídě B či C nového štítku. Při uvedení nových štítků nebyly ze začátku na trhu žádný produkt v nejvyšší třídě A.

Novinkou je také QR kód. Jeho prostřednictvím je možné rychle nahlédnout do evropské databáze EPREL, která umožní snazší porovnání výrobků. Spotřeba energie výrobků je nově uvedena na zvýrazněném místě uprostřed štítku. Roční spotřeba energie pro pračky, pračky se sušičkou a myčky se změnila z roční spotřeby na spotřebu energie na 100 cyklů. Jsou použity nové piktogramy, například spotřeba energie pro televizory v režimu HDR nebo doba trvání programu Eko pro pračky a myčky.

Bližší informace o novém energetickém štítkování naleznete na www.label2020.cz

Energetický štítek pračky

Energetický štítek pro pračky platný od 1. března 2021

Foto: MPO


.

Pomohl vám tento článek?

Napište nám prosím, pokud vám nějaká informace v článku chybí. Na základě vašeho podnětu můžeme pomoci dalším zákazníkům.

Svoje konkrétní dotazy k našim produktům a službám však prosím pište na mnd@mnd.cz nebo volejte 800 400 500. Vašemu požadavku se tak můžeme věnovat dříve.

Děkujeme za vaši odpověďNenašli jste odpověď?

Pokud jste nenašli odpověď na svůj dotaz, neváhejte nás kontaktovat.
Volejte zdarma 800 400 500 nebo pište na adresu mnd@mnd.cz.