MND.cz
Hlavní stránka>Novinky>Víte, kolik platíte za MWh plynu? Neplatíte zbytečně moc?

Víte, kolik platíte za MWh plynu? Neplatíte zbytečně moc?

24. ZÁŘÍ 2020

Platby za energie tvoří zhruba 9 % našich rodinných rozpočtů. Je tak s podivem, že jen pouhých 15 % lidí si cenu energií umí porovnat.


Proč si odběratelé energií neporovnávají ceny?

Důvodem může být nepřehlednost tarifů firem, kterých je velké množství a v jejich podmínkách je složité se vyznat.Někteří dodavatelé energií aktuálně zlevňují své plynové produkty, a proto se na ně nyní zaměříme. Dle nedávného výzkumu zná svou jednotkovou cenu za MWh plynu jen 12 % lidí. Velké množství zákazníků zároveň často zůstává na základních cenících. Ty jsou zpravidla nabízeny na dobu neurčitou. Zákazník tak má výhodu svobody – svého dodavatele může kdykoliv s tříměsíční výpovědní lhůtou změnit.

Základní ceníky

Dnes je většina dodavatelů začíná pomalu přizpůsobovat poklesu burzovních cen. Pojďme se podívat na to, jaké zlevnění nyní plánuje šest největších dodavatelů plynu, a na porovnání těchto nabídek (ČTK).

Rozdíly v cenách

Z uvedeného obrázku je patrné, že mezi cenami plynu budou i po změnách cen poměrně velké rozdíly, a zákazníci tak i nadále mohou přechodem k jinému dodavateli ušetřit nemalé peníze. Při posuzování nabídky dodavatelů bychom si proto měli vždy zkontrolovat, jakou finální cenu za MWh budeme platit, a nejen to, jakou nám firma komunikuje procentní slevu. Jak vidíme u vyobrazených základních nabídek jednotlivých dodavatelů, rozdíly u ceny za spotřebovanou MWh mohou být v řádu stokorun, což pak při vyšší spotřebě může na celkové faktuře udělat rozdíl i několika tisíc korun. Z porovnání cen základních ceníků před aktuálně avizovaným zlevněním a po něm vychází (data k 11. 9. 2020) nejlépe MND (Moravské naftové doly).

Za Moravské naftové doly nám k tomu Jan Sýkora, ředitel marketingu MND, a. s., dodal: „V MND hlídáme ceny plynu za naše zákazníky tak, aby reflektovaly vývoj trhu a naše nabídka zůstala v porovnání s konkurencí pro naše zákazníky výhodná dlouhodobě. Když jdou ceny dolů, také je zákazníkům průběžně automaticky upravujeme. V aktuální topné sezóně to bude u ceníku Plyn z první ruky snížení o 6 %.“

Nový ceník eLéto22 pro ty, kteří chtějí šetřit nejen peníze, ale i přírodu

Zdroje: STEM/MARK, Energetická gramotnost, 2018, n = 1407; ČSÚ: česká statistická ročenka 2019.


Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

+420

 

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

Chcete poradit?

Zanechte nám telefon
a my se vám ozveme.

+420


Member of KKCG Group | Copyright © 2024, MND Energie a.s.

KKCG