MND.cz
Hlavní stránka>Novinky>Dodavatele plynu vybírejte pečlivě

Dodavatele plynu vybírejte pečlivě

16. KVĚTNA 2014

Při výběru nového dodavatele zemního plynu se můžete setkat s nejrůznějšími praktikami.

Byla by však chyba nechat se těmito sliby zlákat a podlehnout nátlaku na okamžitý podpis smlouvy. Nejen o tom, jak poznat poctivého dodavatele, jsme se bavili s Ludvíkem Balekou, obchodním ředitelem Moravských naftových dolů (MND), které jsou největší těžební společností ropy a plynu v České republice.

Prodejců zemního plynu je velké množství. Máte nějaké tipy, jak poznat férového dodavatele?

Máte pravdu, zorientovat se v nabídce dodavatelů zemního plynu se může zdát složité. Je proto důležité na uzavření smlouvy nebo jiného dodatku, který může slibovat i velké bonusy, nespěchat, ale nabídku si řádně a v klidu prostudovat. Nejvíce se zaměřte na samotnou smlouvu a ceník, který vám dodavatelé k nabídce předloží. Obojí musí být srozumitelné a přehledné, aby bylo na první pohled jasné, kolik budete za co platit. Ceník musí být lehce dohledatelný. Je někdy až s podivem, jak dlouho na některých webových stránkách, i významných dodavatelů, trvá najít patřičný ceník, který pro vás vlastně finálně bude platit.

Jak by tedy měla nabídka vypadat?

V prvé řadě musí jednoznačně stanovit cenu, za kterou budete plyn odebírat. Neměli bychom se nechat zlákat jednorázovými bonusy, které jsou často podmíněny dlouhodobou fixací, a budou tak pro nás nakonec nevýhodné. Pozor na nabídky, kde jde těžko dohledat, z jaké ceny vám firma bonus počítá. Pokud máte základní produkt předražený, tak i při tisícikorunovém bonusu bude vaše cena v konečném důsledku nevýhodná. Tato praktika je bohužel velmi rozšířená a je třeba si na ni dát obzvlášť pozor.

Nabídka by měla být jednoduchá, s přehlednou smlouvou. Jedině tak si můžete být jisti, že je opravdu bez skrytých poplatků, sankcí, fíglů a závazků. Bohužel tyto věci některé firmy neváhají schovat do poznámek pod čarou či je do smlouvy napsat drobným písmem.

Podle jakých dalších kritérií by se měli lidé rozhodovat?

Až podezřele nízká cena či bonus bez specifikace ceny, ze které je počítán, jsou hlavní výstrahou. Často bývá tato „výhoda“ smluvně vázána za velmi nevýhodných podmínek a vysokých sankcí při jejich nedodržení.

Cena je ale pro lidi většinou určující. Proto se dodavatelé často předhání, který z nich je nejlevnější…

Ceny za plyn jsou rozdílné, protože dodavatelé v drtivé většině případů nakupují plyn na burze či velkoobchodním trhu a poté ho domácnostem s vyšší či nižší marží přeprodávají. MND je v tomto ohledu jiná. Dodáváme plyn přímo z naší těžby. Domácnostem neúčtujeme navýšení ceny z důvodu platby dalším zprostředkovatelům. Proto máte u MND garanci, že naše nabídka bude dlouhodobě výhodná. Nejsme tak závislí na jednorázových výkyvech na burze a pro dobrou cenu nemusíme tímto zákazníky vázat ani jim slibovat nesplnitelné.


Member of KKCG Group | Copyright © 2024, MND Energie a.s.

KKCG