MND.cz
Hlavní stránka>Novinky>Informace k zastropování cen energií

Informace k zastropování cen energií

16. ZÁŘÍ 2022

V pondělí 12. září 2022 představila Vláda ČR způsob, jak pomoci domácnostem vyrovnat se s vysokými cenami energií.

V souvislosti s tímto oznámením předložila Parlamentu ČR novelu energetického zákona, která zavádí institut „mimořádné tržní situace“. Podle ní tak bude možné stanovit maximální ceny plynu a elektřiny pro určité skupiny zákazníků (tzv. cenový strop).

Předběžný návrh počítá s maximální cenou 3,025 Kč/kWh (3 025 Kč/MWh) u plynu a 6,05 Kč/kWh (6 050 Kč/MWh) u elektřiny. Jde o obchodní ceny za MWh včetně DPH, ke kterým se navíc připočítávají ceny regulované, tj. státem stanovené ceny za distribuci a další poplatky. Vzhledem k tomu, že novela energetického zákona ještě není účinná, není známá ani konečná výše maximálních cen energií.

Zákazníky MND, kterých se zastropování cen energií dotkne, budeme informovat a v souvislosti s tím jim také aktualizovat jejich zálohové platby.

Jak si dnes naše ceny stojí vs. avizované cenové stropy?

U základního ceníku elektřiny platného od 19. září 2022 je naše cena vyšší než navrhovaný strop. Zákazníkům bychom tak po schválení návrhu vlády obchodní cenu automaticky snížili na zastropovanou cenu v závislosti na distribuční sazbě až o 481 Kč/MWh včetně DPH.

Domácnost s běžným užitím elektřiny (bez ohřevu vody či vytápění elektřinou) a spotřebou 2 MWh na základním ceníku Proud tak v případě navrhovaného zastropování dosáhne ročního snížení faktury ve výši 498 Kč. A zálohy této domácnosti budou o 41 Kč měsíčně nižší.

Obchodní cena základního ceníku Plyn z první ruky platného od 19. září 2022 je nižší než vládou navržená výše cenového stropu, u zákazníků by tedy k žádné změně nedošlo. 

Další články


Member of KKCG Group | Copyright © 2022, MND Energie a.s.

KKCG