MND.cz
Hlavní stránka>Novinky>Moravia Gas Storage spouští nový zásobník plynu v Dambořicích

Moravia Gas Storage spouští nový zásobník plynu v Dambořicích

1. ČERVENCE 2016

Společnost Moravia Gas Storage a.s. uvede 1. července 2016 do provozu jeden z největších a nejmodernějších podzemních zásobníků plynu v České republice.

Zásobník o maximální kapacitě 450 milionů metrů krychlových vybudovala MGS na zčásti vytěženém ložisku ropy v Dambořicích. Tento zásobník plynu je vybaven špičkovou technologií, která umožňuje jeho vysokou flexibilitu při vtláčení a zpětné těžbě plynu, stejně tak jako nejvyšší standardy bezpečnosti provozu. Na zásobníku najde nové zaměstnání devatenáct odborníků.

„Stavbu jsme zahájili před dvěma lety a na konci roku 2015 byly ukončeny montážní práce. Poté následovaly veškeré revize a na jaře proběhly úspěšné komplexní zkoušky vtláčení a těžby plynu. Dodávky technologií i montážní práce poskytovalo zhruba třicet dodavatelů, v drtivé většině se jednalo o české firmy. Stavbu se podařilo dokončit v plánovaném čase a zásobník je připraven k užívání,“ uvedl Miroslav Jestřabík, člen představenstva akciové společnosti MND.

Podzemní zásobník plynu Dambořice je vybaven nejmodernější technologií, například kompresory Ariel a motory Caterpillar. Je vybudován na zčásti vytěženém největším ložisku ropy, které bylo na území ČR objeveno a těženo. Právě vytěžená ložiska jsou nejvhodnějšími a nejpřirozenějšími místy pro následné uskladňování plynu. Jsou totiž tvořena vhodnými porézními horninami, které jsou nezbytné pro vtláčení a uskladňování plynu, ale mají i přírodní „těsnění“ v podobě jílů a dalších neprodyšných hornin, které celý podzemní prostor ohraničují. Při provozu zásobníku bude v Dambořicích i nadále probíhat těžba ropy.

„Technologie zásobníku je velice flexibilní, což nám v praxi umožní operativně měnit režim těžby na režim vtláčení a naopak, a to do dvou hodin od ukončení předchozího režimu,“ říká Karel Luner, člen představenstva MGS. Na novém zásobníku bude zaměstnáno devatenáct lidí, kteří budou ve směnném provozu zajišťovat jeho nepřetržitý provoz.

Při prodeji skladovací kapacity zásobníku společnost MGS postupovala dle platných pravidel pro přístup třetích stran stanovených evropskou a českou energetickou legislativou a veškerá prodaná kapacita byla zájemcům alokována na základě aukčních mechanismů. Současně s uvedením zásobníku do provozu společnost MGS bere zpět svou žalobu a ukončuje tak několikaletý spor ohledně neplatnosti rozhodnutí Evropské Komise nařizující zrušení výjimky z povinnosti přístupu třetích stran.

Společnost MGS do výstavby zásobníku investovala více než 2,5 miliardy korun. MGS je společným podnikem MND a.s. a společnosti Gazprom export LLC. Gazprom export LLC bude také největším zákazníkem, který bude v dambořickém zásobníku plyn uskladňovat.

Základní parametry PZP Dambořice

Maximální aktivní náplň

 448 mil.Nm3

Poduška

 436 mil.Nm3

Max. vtlačení výkon

 4,5 mil.Nm3/den

Max. těžební výkon

 7,5 mil.Nm3/den

Rozsah pracovních tlaků

 9,5 -18,5 MPa

 

Kontakt pro média:

Dana Dvořáková
Ředitelka komunikace KKCG, a.s.
Vinohradská 230
Praha 10
Tel.: 602372834
E-mail: dana.dvorakova@kkcg.com


Member of KKCG Group | Copyright © 2024, MND Energie a.s.

KKCG